15 nemzet – 15 népviselet

15 nemzet – 15 népviselet

Június 28.-án a Tudásközpontban (PTE Könyvtára) megnyílt a népviseletbe öltöztetett babák kiállítása. Az eseményt a Tudásközpont és a Pécsi Egyetem Orosz Központja szervezte.

A 30 darabból álló babagyűjteményt Csaplár Judit ajándékozta az Orosz Központnak, aki gyermekkora óta gyűjtötte a babákat. Megjegyezte, hogy sokáig gondolkodott azon, kinek ajándékozhatná a gyűjteményt, végül az Orosz Központ mellett döntött, ahol jó hasznukat veszik a különféle kulturális értékek elterjesztésében.

A kiállítás megnyitóján a Néprajz Tanszék vezetője, Nagy Zoltán professzor röviden szólt a babák történetéről, és felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszországban szokás volt „arc” nélküli babát ajándékozni a kislányoknak, mivel az arc az ember lelke, és amikor a kislány felnő, saját maga fest „arcot” a babának.

A beszéd után az Örmény Nemzetiségi Önkormányzat és a Pécsi Magyar-Orosz Társaság tagjai dalokat adtak elő örmény, grúz, orosz és ukrán nyelven.

A kiállítás megtekinthető a Tudásközpontban augusztus végéig.

15 стран – 15 национальных костюмов

28 июня в Доме знаний (библиотека Печского университета) открылась выставка кукол в национальной одежде. Выставка была организована Домом знаний  и Русским центром Печского университета.

Коллекцию кукол, состоящую из 30 предметов, подарила Русскому центрy Юдит Чаплар, собиравшая куклы с самого детства. Она отметила, что долго думала – кому подарить эту коллекцию, и решила её принести в Русский центр, где они могут пригодиться в распространении ценностей разных культур.

Открывая выставку, профессор - заведующий кафедрой этнографии, Золтан Надь рассказал об истории кукол, а также обратил внимание, что в России обычно дарили девочкам куклы без «лица», так как лицо является душой человека, а когда девочка вырастает, она сама рисует своей кукле «лицо».

Затем члены армянской Общины и Русско-венгерского общества исполнили народные песни на армянском, грузинском, русском и украинском языках.

С выставкой можно ознакомиться в Доме знаний до конца августа.